Kresťania sa radi rozčulujú pri reality show


Na zhnusení a nenávisti sa dajú trhnúť dobré prachy

Kde sa som sa prvýkrát dopočul o existencii Vyvolených na Slovensku? Myslím úplne najsamprvú informáciu, v čase keď bol život ešte prostý a šťastný? Dozvedel som sa to snáď vďaka rozbiehajúcej sa masívnej komerčnej kampani? Či som sa o tom dočítal vo svojom obľúbenom periodiku, hneď pod obrázkom poodhalenej starej štetky a vzrušujúcou informáciou o Vilovi Rozborilovi? Veru nie, o "vile a jej obyvateľoch" som sa dozvedel z iniciatívy katolíckej cirkvi, ktorá prišla skôr, ako si bežný, na ježka ostrihaný diskoš s bundou 23 KUNI stihol uvedomiť, že na Slovensko práve prichádza jeho vysnívaná relácia.

     Nuž, je to tak. Cirkev pri propagácii reality show odviedla poriadny kus práce. Pamätáte si ešte na to, ako do tlačových redakcií posielali rôzne organizácie veriacich rozhorčené listy, v ktorých žiadali ukončiť reláciu ešte pred jej začiatkom? Tuším to bolo v Plus 7 dní, kde som si prečítal vetu, že reality show majú veriaci dopredu naštudované zo "zahraničných časopisov". Z akých presne časopisov, článok neuvádzal. Ale zrejme to neboli Young fisher či Shooting review. A potom, určite si spomeniete na veľkú petíciu proti novej televíznej ponuke. V kostoloch sa zozbieralo 100 tisíc podpisov nespokojných divákov komerčných televízií. Okrem toho kňazi prijali spoločnú doktrínu a pri kázňach vyzývali veriacich, aby ignorovali tovary reklamované počas programu. To už získalo informácie slušné množstvo ľudí (u ktorých sa, mimochodom predpokladá, že každý večer čumia na obrazovku). No a čerešnička na torte, diskusná relácia Zrušte Vyvolených. Svetlá, akcia, logá Vyvolených, kontroverzia. Manažéri v JOJ si mohli iba mädliť ruky, že im biele goliere prišli urobiť nevídane lacnú reklamu.

     Najzaujímavejší je fakt, že katolícka cirkev vlastne rozpútala boj iba proti telvízii JOJ a na Markízu a jej tiež coolového Veľkého brata akosi pozabudla - a spôsobila tak televízii veľkú škodu. Pretože JOJ si Vyvolenými dosť polepšila. Markíza naopak, stratila dominantné miesto na trhu (aj svoj kvázirodinný charakter). Je to síce aj tým, že poslala veľa svojich úspešných relácií dočerta, čo však nič nemení na tom, že Vyvolených k úspechu dokopali aj dvanásti slovenskí biskupi, ktorí sa s radosťou prijali mediálnu hru na kontroverzného a morálneho. S ich pomocou skrátka nejaká súkromná spoločnosť zarába slušný balík peňazí.

     Cirkev si, zdá sa, svoju nežiadúcu chybu uvedomila neskoro. Momentálne už hovorca biskupstva Marián Gavenda hovorí, že nechcú podporovať televíziu negatívnou kritikou, pretože pre ňu je to forma účinnej podpory. No v dialóge s divákmi na túto tému chcú pokračovať. Reláciu chcú zrušiť cez parlament a zákony. A okrem toho, Gavenda naznačil, že úpadok reality show a s tým spojená nespokojnosť "je dobrá šanca pri tvorbe volebných programov v kampani nadchádzajúcich parlamentných volieb". Kto hovorí, že na Slovensku nie je veselo?

     Kresťania môžu iba márne presviedčať o svojom nezáujme o reality show. To skôr Marika Gombitová zdolá Dunaj na vodnom bicykli, ako ja uverím, že dobrý kresťan sa večer modlí a nepozerá sprostosti v televízore. Zdena Studenková lepšie predstiera svoj nízky vek a oslnivú krásu ako kňazi to, že ignorujú pokleslú vulgárnu zábavu. Je nad slnko jasné, že každý večer sedia prilepení pred obrazovkou a rozčuľujú sa pri Vyvolených - rovnako ako svojho času staré babky pri Markovičových politických reláciach. Z vyššie uvedeného textu vyplýva, že cirkev so svojimi ovečkami má danú problematiku naštudovanú naozaj do detailu. Neujde im jediná erotická scéna, aby si o ňu nemohli utrieť ústa a poomáľať sladkú žlč odporu na jazyku. Čo na tom, že je to pomerne zvrátená forma diváka? Televízia na ňom zarába rovnako dobre. Moja rada znie - čo keby ste sa, drahí kresťania, miesto sledovania nenávidených relácii radšej venovali svojim koníčkom, rozjímaniu a podobne? Verte mi, reality show by vás potom pramálo vzrušovali a poburovali.

dccp.FCO