Pedofilní kňazi

Nikdy never kňazovi, ktorý prihorlivo káže o láske:
Pedofilní kňazi zažívajú v Európe zlaté (a plodné) časy
alebo o tom, že služba Bohu aktivitu žliaz neutlmuje, naopak


Takže 467 miliónov dolárov... Kto by to bol povedal, že Americká katolícka cirkev sa jedného dňa stane organizáciou, ktorá vyhadzuje suverénne najviac peňazí za sex pre svojich členov. Táto suma predstavuje "bolestné" (slovenský preklad je dosť cynický) za príkoria, ktoré spôsobili pedofilní kňazi svojim obetiam. Ktorý nadnárodný koncern by si mohol dovoliť takúto vedľajšiu položku v účtovníctve? Za minulý rok bolo v USA obvinených 738 duchovných, ktorí zneužívali deti. Môžeme sa domnievať, že toto číslo predstavuje iba špičku ľadovca, pretože tieto veci sa len veľmi ťažko odhaľujú a a jednotliví kňazi sa pod zámienkou spovedného tajomstva medzi sebou kryjú. Mimochodom, táto štatistika utešene klesla, veď v predchádzajúcom roku išlo až o 1029 prípadov.

Americká konfederácia biskupov sa snaží napraviť meno cirkvi a preto začala informovať verejnosť o zvrátených členoch (ktorých väčšinou promptne vylučuje z radov kňazstva). Navýšili aj sumu, ktorou sa snažia kúpiť si mienku ľudí... No aj tak, 467 miliónov zelených papierikov, za to by si mohli na celom svete postaviť sieť nevestincov a nemuseli by otravovať nevinné deti. A ešte by aj zarobili.

Amerika je ten lepší prípad. Existencia katolíckej cirkvi začala byť podmienená komunikáciou s verejnosťou. V Európe je spravodlivosť pre duchovných tabu. V Plus 7 Dní som si prečítal článok o kňazovi Marcovi Agostinim, ktorého polícia zatkla, pretože bol už priveľmi drzý. Na dvoch pôsobiskách počas 10 rokov "zaúčal" asi 20 mladučkých chlapcov. To, že prípad vyplával na hladinu, sa považuje za Európsku výnimku, ktorá ani nestojí Vatikánu za to, aby sa čo len riadkom k problému vyjadril. Osobne ma dosť rozveselila informácia, v ktorom meste sa tieto orgie diali - Assissi.

Iste si spomeniete na niektorý z prípadov pedofílie, ktorý rozvíril mediálnu hladinu na starom kontinente. Nie je ich veľa, stačí napríklad jeden úchylný Belgičan (svetský človek) a v hlavnom televíznom spravodajstve na Slovensku majú dlhé týždne o čom referovať. Ale ako rýchlo vyšumela aféra okolo viedenského seminára, v ktorom si budúci kňazi nazhromaždili viac chlapčenských pornografických fotografií, ako by stihli vyprodukovať profesionálne fotoateliéry za dlhé roky? Vlastne skoro žiadna aféra sa ani nekonala. A pritom medzi nami sú - aj v Európe a na Slovensku sú predsa medzi nami - zvrátení kňazi a mnísi. A nie je ich málo.

Ak ide o cirkevných hodnostárov, všetci záhadne mlčíme a taktne ich na špičkách obchádzame. V povedomí veriacich alebo v policajných záznamoch tento problém jednoducho neexistuje. Nie je jednoduché niekoho obviňovať v internetovom článku zo zločinu, ak tohto zločinu u nás jednoducho niet; iba kdesi tam strašne ďaleko v Amerike klátia duchovní Amíci deti na stovky, u nás sú len slušní kňazi a (arci)biskupi. Zlaté časy, kde sa dá všeličo postvárať. Pamätám si na trapas, keď policajná hliadka zastavila spitého farára na aute (nespoznali ho, lebo bol oblečený v civile). Nikto sa ani nič nesnažil zamiesť pod koberec, iba všetci policajti boli poučení, že predsa otec farár si musí sem-tam dať vodou zriedené decko vínka. Čo potom jeho strašnejšie zločiny?

Kto vo svojom okolí nepozná aspoň jedného farára, o ktorom sa hovorí, že je lapnutý, tak ten sa pravdepodobne ani nestará o to, či v jeho okolí vôbec nejakí farári žijú. Zatiaľ však nemáme žiadne náznaky, žeby slovenskí úchylní kňazi museli vracať svoju živnostenskú legitimáciu. Stále sa medzi nami prechádzajú, kážu nám o Ježišovi a o hriechoch, z dlhej chvíle usporadúvajú rôzne mládežnícke akcie a sem tam ich zrak spočinie na miništrantskom zadku, s ktorým si potom dôstojný pán vymenia svoje telesné šťavy. Chlapec získa nový pohľad na svet (keď neprefiknem ja teba, prefikneš ty mňa), stane sa z neho násilník, alebo ešte lepšie - neprierazná zakomplexovaná troska do konca života.

Zaujímalo by ma, čo vedie mladého muža, aby vstúpil medzi duchovenstvo. Odhliadnuc od osvietených preliečených feťákov, ktorí v poslednom čase dopĺňajú stavy kláštorných bratstiev, sem zrejme vstupuje aj veľa ľudí so sexuálnou poruchou, či traumou z homosexuality. A celibát, im ich trápenie ešte prehlbuje; nešťastní a pritom fyzicky zdraví muži sa snažia potlačiť niečo, čo v nich naraz v jeden moment nekontrolovane exploduje a spáchajú zločin, pri ktorom sa nebeské klenby otriasajú. Ešteže medzi desaterom chýba prikázanie Nepožiadaš dieťa blížneho svojho. Celibát neexistoval u katolíkov prvých tisíc rokov, možno je na čase opäť ho zrušiť - aby bolo jednoduchšie vzdorovať "dedičnému hriechu". Ale môžeme si tiež povedať Deus le volt a prizerať sa ďalej przneniu nevinných detí.

Len sa, preboha, nerozprávajte na túto tému s presvedčeným kresťanom. Hneď sa na vás pohŕdavo zhora pozrie a naznačí, že tárate o niečom, čomu vôbec nerozumiete. Súčasťou viery je tiež ignorovanie viacerých (nielen geografických) skutočností. Kresťan nepotrebuje vedieť, že jeho pastier nevraví všetko, na čo myslí a čo ho pokúša. Kresťanovi by takýto rozhovor narušil kompaktnosť jeho prirodzenej potreby po veľkosti a vznešenosti. Čo tam po vulgárnych neveriacich! Kresťana smädí po duchovnom rozmere a prehliada fakt, že miestny farár svojím "duchovným rozmerom" už niekoľko rokov obťažuje jeho deti. Človeka, ktorého nepresvedčíte, že 140 kg vážiaci kňaz je tučný, vám len ťažko bude veriť, že ten istý kňaz je ťažký zločinec proti svetským i náboženským zákonom.

Pôvodne som chcel o tomto probléme iba napísať poviedku do DarkArtu o otcovi Agostinim. Bol by to pekný opis udalostí - ako sa kňaz, prehrávajúc svoj boj s pokušením, zakráda nočným mestečkom a prosí svojho pána o pomoc, ako sa spotený blíži k ubytovni mládežníckeho katolíckeho spolku, ako dekou zakrýva Ježiša na kríži, ako mu tá deka neustále padá, ako začína hladiť chvejúceho sa telíčko malého chlapca, ako sa vystrašený chlapec prebúdza, a ako... - no a ďalej už ani ja nie som taký zvrhlý, aby som sa pokúšal o akúkoľvek umeleckú prózu...

Povedzi mi, v ktorého boha veríš a ja ti poviem s kým spávaš.

dccp.FCO