Realita z médií

V Rumunsku exhumovali telo ukrižovanej mníšky,
údajne posadnutej diablom
(21.9.2005)

Bukurešť 21. septembra (TASR) - Telo 23-ročnej ukrižovanej rumunskej mníšky, ktorá zomrela v júni počas rituálu vyháňania diabla, dnes exhumovali a poslali na súdne laboratórne testy.

Sestra Maricica Irina Corniciová z rádu Najsvätejšej trojice zomrela 15. júna v pravoslávnom kláštore v dedinke Tanacu na severovýchode Rumunska. Mníšku držali niekoľko dní zviazanú bez jedla a vody, pretože podľa mníchov, ktorí rituál vykonali, bola posadnutá, kričala a správala sa násilne. Mnísi ju chceli zbaviť zlých duchov, pripútali ju reťazami na kríž a ústa jej zapchali uterákom.

Exorcistický rituál viedol 29-ročný mních Daniel Petru Corogeanu, ktorý stál na čele kláštora. Pri čine mu pomáhali štyri mníšky. Všetci piati sú obvinení z vraždy a obmedzovania osobnej slobody. Z väzenia ich prepustili 27. júla, na slobode budú čakať na začiatok súdneho procesu, ktorého termín ešte nebol stanovený. V prípade uznania viny hrozí každému až 20 rokov väzenia.

Kláštor Najsvätejšej Trojice, ktorý len v roku 2001 založil jeden právnik a pravoslávna cirkev ho nikdy neposvätila, po incidente uzavreli a podľa vyjadrení rumunskej cirkvi ho už neotvoria. Mníchovi Danielovi Petrovi Corogeanovi zakázali výkon kňazských funkcií, takže už nesmie slúžiť bohoslužby. Bol tiež vylúčený z mníšskeho života
(zdroj: www.sme.sk)

-------------

Del Ponte: Vatikán odmieta spoluprácu v kauze Gotovina (20.9.2005)

Londýn 20. septembra (TASR) - Z vojnových zločinov obžalovaný generál Ante Gotovina sa ukrýva v chorvátskom františkánskom kláštore pod ochranou katolíckej cirkvi a vatikánskej hierarchie. V rozhovore pre dnešné vydanie britského denníka Daily Telegraph to vyhlásila hlavná prokurátorka haagskeho tribunálu OSN Carla del Ponte.

"Katolícka cirkev ho chráni," cituje Telegraph del Ponte. "Hovorila som o tom s Vatikánom, ale Vatikán s nami odmieta akúkoľvek spoluprácu." Podľa názoru žalobkyne by mohol Vatikán "v priebehu pár dní zistiť", v ktorom z 80 chorvátskych kláštorov sa generál zdržiava. Ako dodala, v júli počas rímskeho stretnutia tlmočila prosbu o podporu vatikánskemu "ministrovi zahraničných vecí", arcibiskupovi Giovannimu Lajolovi.

Del Ponte v rozhovore povedala, že na verejnosť sa rozhodla vyjsť, keďže je frustrovaná mesiacmi tajných, ale bezvýsledných výziev adresovaných popredným predstaviteľom Vatikánu, vrátane priameho písomnému apelu na pápeža Benedikta XVI. Carla Del Ponte - sama rímska katolíčka zo Švajčiarska - povedala, že je "dvojnásobne sklamaná" nedostatkom spolupráce zo strany Vatikánu.

Podľa denníka Lajola odmietol pomoc s tým, že Vatikán nie je štát a preto nie je medzinárodne zaviazaný pomáhať OSN v pátraní po obvinených z vojnových zločinov. Del Ponte neverí, že Vatikán nemá vlastnú spravodajskú službu, keďže katolícka cirkev má najrozvinutejšiu tajnú rozviedku. Súkromný tajomník arcibiskupa Lajolu Maurizio Bravi potvrdil, že došlo k stretnutiu Lajolu s del Ponte, odmietol sa však k nemu vyjadriť.

Na otázku, či je mlčanie Vatikánu motivované historickými väzbami s Chorvátskom, del Ponte povedala, že nechce špekulovať, dodala však, že jej sklamanie je veľké.

Prokurátorka tiež uviedla, že Vatikán nereagoval na jej výhrady predložené Lajolovi vo veci vyjadrení gospičko-senjského biskupa Mileho Bogoviča, ktorý haagsky tribunál označil za politický súd prekrucujúci pravdu o chorvátskej histórii a ktorý Gotovinu označil za symbol víťazstva.

Gotovina (49) sa ukrýva od polovice roku 2001, keď ho Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) obžaloval zo zločinov spáchaných na konci vojny za nezávislosť Chorvátska (1991-95) na chorvátskosrbských civilistoch. Mnohí krajania ho považujú za vojnového hrdinu.

Kauza je hlavnou prekážkou pre členstvo Chorvátska v EÚ. Vzhľadom na to, že Záhreb generála nezatkol a nevydal do Haagu, únia v polovici marca odložila na neurčito otvorenie prístupových rokovaní s Chorvátskom.

Gotovina patrí medzi troch tribunálom najžiadanejších obžalovaných, spolu s bývalými bosnianskosrbskými lídrami, Radovanom Karadžičom a generálom Ratkom Mladičom. Spojené štáty na všetkých vypísali odmenu päť miliónov dolárov
(zdroj: www.sme.sk)

-------------

Belgická cirkev odškodní znásilnenie (19.9.2005)

BRUSEL - Katolícka cirkev v Belgicku odškodní po 55 rokoch 50 tisíckami eur ženu, ktorá bola obeťou znásilnenia. Evu Dubuissonovú, ktorá má teraz 70 rokov, znásilnil ako neplnoletú jeden farár z mesta Gent a traja ďalší muži. "Nikto si nevie predstaviť, ako je to pre mňa dôležité, že ma konečne uznali za obeť," podotkla matka niekoľkých detí
(zdroj: www.sme.sk)

-------------

Mníšku pripútali reťazami na kríž a ... (22.6.2005)

Bukurešť 22. júna (TASR) - V severovýchodnom Rumunsku uzavreli pravoslávny kláštor, v ktorom minulý týždeň skonala ukrižovaná mníška.

Sestra Maricica Irina Cornici z rádu Najsvätejšej trojice zomrela v stredu. Podľa hovorkyne polície, príčinu úmrtia mníšky spresní pitva. Mníšku pripútali reťazami na kríž a ústa jej zapchali uterákom, lebo bola "posadnutá", kričala, správala sa násilne a chceli ju zbaviť zlých duchov, uviedla hovorkyňa

Biskup informoval aj o tom, že mníchovi Danielovi Petrovi Corogeanovi, ktorý stál na čele kláštora Najsvätejšej Trojice, bol zakázaný výkon kňazských funkcií, takže už nesmie slúžiť bohoslužby. Bol tiež vylúčený z mníšskeho života. "Kláštor je zavretý a nebude sa už otvárať," zdôraznil biskup.

Prípad vyšetruje rumunská polícia a keď súd uzná mnícha a štyri mníšky, ktoré mu pomáhali pri ukrižovaní, vinnými, môže každý z nich ísť do väzenia až na 20 rokov.
(zdroj: www.sme.sk)

-------------

Pápež vraj vyzýval biskupov, aby kryli sexuálne aféry kňazov (26.4.2005)

Londýn 26. apríla (TASR) - Nový pápež Benedikt XVI. mal údajne v čase, keď bol kardinálom vyzývať biskupov, aby nezverejňovali pedofilné aféry kňazov. Napísal to britský týždenník The Observer vo svojom najnovšom čísle.

Kardinál Joseph Ratzinger mal rozoslať biskupom list, v ktorom ich vyzýval, aby ignorovali sťažnosti na zneužívanie chlapcov a súčasne na nich apeloval, aby vznikajúce aféry držali v tajnosti.

Nariadenie bolo formou dôverného listu zaslané všetkým katolíckym kňazom v máji 2001. Ratzinger v dokumente požaduje, aby všetky vyšetrovania ohľadne sexuálneho obťažovania boli zasielané jemu ako šéfovi Kongregácie pre doktrínu viery a ďalej skúmané za zatvorenými dverami.

Kardinál Ratzinger tak údajne vyzýval priamo na obchádzanie zákonov. Podľa advokáta Daniela Shea, ktorý zastupuje rodičov dvoch zneužívaných detí v americkom Texase, ide o "vyhýbanie sa právu". Išlo o jasnú snahu všetko ututlať a zabrániť policajnému vyšetrovaniu v týchto škandálnych prípadoch.

Ratzingerov list podpísal aj arcibiskup Tarcisio Bertone, ktorý pred dvoma rokmi vyjadril svoju nechuť nad verejným vyšetrovaním týchto prípadov.

Samotná katolícka cirkev priznáva v jednej správe, že v rokoch 1950 až 2002 došlo asi k 4450 prípadom, kedy obvinenia cirkevných predstaviteľov zo sexuálneho obťažovania boli vierohodné
(zdroj: www.sme.sk)

-------------

Španielskeho biskupa zatkli pri pokuse o pašovanie drog z Venezuely (19.2.2005)

Caracas 19. februára (TASR) - Pri pokuse o pašovanie kokaínu zatkli vo Venezuele španielskeho biskupa, ktorý je teraz na základe rozhodnutia súdu v cele predbežného zadržania.

Ángela Velasca Padillu (67) zadržali príslušníci protidrogovej jednotky vo štvrtok na caracaskom letisku Simona Bolívara krátko pred tým, ako nastúpil do lietadla smerujúceho do Španielska. Drogu mal schovanú v batožine medzi oblečením.

Podľa polície Velasco Padilla pricestoval do Venezuely z Brazílie a v Caracase bol hosťom konferencie miestnych biskupov. Zatiaľ nie je jasné, ku ktorej cirkvi biskup patrí a ani to, aké množstvo kokaínu sa z Venezuely snažil vyviezť.

Venezuela často slúži ako koridor pri pašovaní kolumbijských drog pre odberateľov v USA a Európe. Podľa údajov z amerických zdrojov Venezuelou ročne prejde asi 150 ton drog. Na venezuelských letiskách alebo pohraničných priechodoch s Kolumbiou každý rok zatknú desiatky pašerákov drog.
(zdroj: www.sme.sk)

-------------

Ozbrojený muž sa chcel vyhodiť do vzduchu
na zjazde Svedkov Jehovových v Ríme
(26.2.2005)

Rím 26. februára (TASR) - Ozbrojenca, ktorý dnes hrozil, že sa na zjazde členov sekty Svedkov Jehovových v talianskej metropole Rím vyhodí do vzduchu, zatkla polícia.

Muž vyzbrojený pištoľou a oblečený vo veste, z ktorej trčali elektrické káble, vystúpil na pódium v sále, kde sa zhromaždilo 2000 Svedkov Jehovových. Vyhlásil, že čoskoro nadíde koniec sveta a pohrozil, že celú sálu vyhodí do vzduchu. Zároveň požiadal o rozhovor, nešpecifikoval však, s kým.

Talianska televízna stanica Sky TG24 uviedla, že muž prepustil rukojemníkov krátko po tom, ako zverejnil svoju hrozbu. Na miesto sa okamžite dostavil starosta Ríma Walter Veltroni, aby sa zúčastnil na rokovaniach s mužom.

Prítomní príslušníci poriadkových síl uviedli, že muž menom Angelo Cicero je dobre známy polícii. Má 35 rokov, pochádza zo sicílskej provincie Katánia a zo sekty ho vyhodili približne pred rokom.
(zdroj: www.sme.sk)

-------------

Oficiálna cirkev sviečkovú demonštráciu odsúdila (24.3.2005)

BRATISLAVA - Pred sedemnástimi rokmi 25. marca 1988 sa na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí stretli tisíce ľudí na sviečkovej demonštrácii. Žiadali dodržiavanie náboženských a ľudských práv a veriaci aj vymenovanie biskupov, ktorých Slovensko vtedy nemalo. Akciu organizoval katolícky disent.

Z dokumentov Ústavu pamäti národa, ktoré včera zverejnil na internetovej stránke, vyplýva, že oficiálni predstavitelia cirkvi akciu nepodporovali, a komunistické dokumenty tvrdia, že sa od nej dištancovali.

Niekoľko dní pred sviečkovou demonštráciou sa stretol Zbor ordinárov, ktorého členom bol aj terajší arcibiskup trnavsko-bratislavskej diecézy Ján Sokol. "Postavili sa ako keby do pozície tretieho. Ich stanovisko bolo ani nie zamietavé, ani schvaľujúce," povedal Patrik Dubovský z archívu ústavu. "Boli ako keby čistí reprezentanti kresťanskej hierarchie, ktorá hovorila, že toto je záležitosť laických občanov, ktorí idú komunikovať so štátnou správou."

Zo stretnutia zboru boli publikované dva články v komunistickom denníku Pravda a v Katolíckych novinách, ktoré boli pod vplyvom provládnej náboženskej organizácie Pacem in terris. Dva dni pred demonštráciou vyzval predseda tlačovej komisie Pacem in terris Štefan Záreczký v televízii ľudí, aby na námestie nechodili.

Na demonštráciu sa ŠtB pripravovala dopredu, vyhlásila mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Počas sviečkovej demonštrácie sa polícia a eštebáci snažili dostať ľudí z námestia najprv osobnými autami, potom vodnými delami. Niektorých zatkli. Z hotela Carlton akciu sledovali politické špičky vrátane šéfa ŠtB Alojza Lorenca. Televízia výnimočne už popoludní vysielala Angeliku, správa kín dostala pokyn, aby premietali lepšie filmy, ako napríklad Winetoua.

Tri týždne po demonštrácii - 20. apríla - sa stretli katolícki predstavitelia s predsedom vlády Petrom Colotkom v Úrade vlády. Na stretnutí boli biskupi, ordinári, predstavení cirkevných zariadení a Združenie katolíckeho duchovenstva Pacem in terris. Minister kultúry Miroslav Válek podľa zápisnice informoval "o postoji čsl. štátnych orgánov k provokatívnopolitickému zhromaždeniu veriacich". Válek požiadal biskupov, aby "prijali opatrenia k presunu bohoslužieb 1. mája 1988 v nedeľu tak, aby nekolidovali s májovými oslavami".

V dokumente sa píše, že všetci "veľmi rozhodne a otvorene odsúdili demonštratívne vystúpenie 25. 3. 1988". Na stretnutí bol napríklad arcibiskup Ján Sokol alebo gréckokatolícky biskup Ján Hirka. Viacerí z účastníkov sú vedení v zväzkoch ŠtB ako agenti. Banskobystrický biskup Jozef Feranec ubezpečil Colotku, že "Zbor ordinárov podnikne všetko pre to, aby akcie podobného charakteru nenašli živnú pôdu v radoch duchovných ani veriacich".

"Ľudia z cirkvi sa od akcie nedištancovali, iba vyhlásili, že to bola akcia organizovaná laikmi bez toho, aby zaangažovali hierarchiu," hovorí o stretnutí na vláde Sokolov tajomník Tibor Hajdu. "Pán arcibiskup sa na to pozerá ako na veľmi užitočnú akciu," povedal o Sokolovom postoji. Sokol vraj sám do Bratislavy poslal niekoľko veriacich zo Serede.
(zdroj: www.sme.sk)

-------------

Arcibiskup Sokol žehnal obdivovateľom Tisa (24.3.2005)

BRATISLAVA - Arcibiskup bratislavsko-trnavskej diecézy Ján Sokol, ale aj operný spevák Martin Babjak oslavovali 14. marca tohto roku v uzavretej spoločnosti výročie vzniku slovenského štátu z rokov 1939 až 1945 a jeho prezidenta Jozefa Tisa. Zákon hovorí, že 14. marec je začiatkom režimu, ktorý sa dopustil rovnakých zločinov ako nacisti.

Akciu zorganizovali v dome Únie žien v Bratislave štyri organizácie - Slovenská organizácia na ochranu práv ľudských a národných, Spoločnosť Andreja Hlinku, Zväz protikomunistického odboja a Matica slovenská. Zúčastnili sa na nej aj zástupcovia strany Slovenská pospolitosť, ktorí prišli z cintorína, kde v ten deň bolo stretnutie pri symbolickom Tisovom hrobe. Oblečené mali uniformy podobné uniformám Rodobrany spred roka 1940. Polícia sa ich dávnejšie pokúšala za uniformy stíhať, ale znalecký posudok povedal, že nepochádzajú z obdobia slovenského štátu.

Na akciu sa dalo dostať iba s pozvánkou. Slovenská pospolitosť o nej píše na svojej internetovej stránke. "Na záver stretnutia organizátori udelili slovo Vodcovi Slovenskej pospolitosti. Vodca v svojej reči vyzval na boj proti sionistickej snahe o svetovládu a prítomným pripomenul, že Slováci sa nikomu nemusia za slovenský štát ospravedlňovať, ale, naopak, majú byť hrdí na všetkých, ktorí sa o vznik slovenského štátu zaslúžili." Sokol sedel za hlavným stolom v sále.

Pri odchode z akcie sa podľa pospolitosti stalo niečo, čo "sme skutočne nečakali - Mons. Ján Sokol podal Vodcovi ruku, vyjadril Vodcovi a celej SP podporu a nakoniec Vodcovi požehnal! Ďakujeme, Pane!"

"Presne som to nevidel, ale je všeobecne známe, že pán arcibiskup verí v silu požehnania a keď k nám prichádzajú návštevy a odchádzajú, vždy každému požehná," povedal tajomník arcibiskupského úradu Tibor Hajdu. "Myslím si, že keď sa lúčili, bolo to už na odchode, podávali si ruky. Za tým by som nevidel nič zlé."

Sokol sa podľa neho k Slovenskej pospolitosti nijako nehlási, ani sa neteší z jej aktivít. Hajdu vie, že viacerí sa na stretnutí pýtali, kto sú tí muži v uniformách, preto im na konci umožnili vystúpiť. "To jeho vystúpenie bolo mimo programu."

Arcibiskupský úrad dal podľa tajomníka aj vyhlásenie, že symbol dvojitého kríža, ktorý nosia zástupcovia Slovenskej pospolitosti pod krkom, nie je kresťanský. "Postoj úradu a pána arcibiskupa je v tejto veci veľmi jasný, nemáme s nimi nijaké vzťahy."

Na otázku, aký je pohľad arcibiskupa na slovenský štát, Hajdu povedal: "Na túto otázku nie je teraz mimoriadne potrebné, aby sa pán arcibiskup vyjadroval."
(zdroj: www.sme.sk)

Focl